Den kompletta listan över 2022 års Grammy Awards-nomineringar innehåller Olivia Rodrigo, Lil Nas X och mer

Huvud Musik

Den 64:e årliga Grammisgalan är inte så långt borta nu, eftersom 2022 ceremoni sänds den 31 januari på CBS. Innan dess, dock Recording Academy har avslöjat sin lista över nominerade. (Som en påminnelse är kvalificeringsperioden för 2022 års Grammys från 1 september 2020 till 30 september 2021, så endast verk som släppts under den perioden är kvalificerade för erkännande.)





Kolla in hela listan över årets Grammy-nominerade nedan.

Årets rekord
ABBA — Jag har fortfarande tro på dig
Jon Batiste — Frihet
Tony Bennett och Lady Gaga — I Get A Kick Out Of You
Justin Bieber — Peaches Feat. Daniel Caesar och Giveon
Brandi Carlile — Rätt i tid
Doja Cat — Kiss Me More Feat. SZA
Billie Eilish — lyckligare än någonsin
Lil Nas X – Montero (Call Me By Your Name)
Olivia Rodrigo — Körkort
Silk Sonic — Lämna dörren öppen





Årets album
Jon Batiste - Vi är
Tony Bennett och Lady Gaga — Kärlek till salu
Justin Bieber - Justice (Triple Chucks Deluxe)
Doja Cat - Planet Her (Deluxe)
Billie Eilish — Lyckligare än någonsin
HENNE - Back Of My Mind
Lil Nas X — Jägare
Olivia Rodrigo- Sur
Taylor Swift — Evigt
Kanye West - donda



Årets låt
Ed Sheeran – Dåliga vanor
Alicia Keys och Brandi Carlile — A Beautiful Noise
Olivia Rodrigo — Körkort
HENNE — Kämpa för dig
Billie Eilish — lyckligare än någonsin
Doja Cat — Kiss Me More Feat. SZA
Silk Sonic — Lämna dörren öppen
Lil Nas X – Montero (Call Me By Your Name)
Justin Bieber — Peaches Feat. Daniel Caesar och Giveon
Brandi Carlile — Rätt i tid



Bästa nya artist
Arooj Aftab
Jimmie Allen
Baby Keem
Finneas
Djur i glas
Japansk frukost
The Kid Laroi
Arlo Parks
Olivia Rodrigo
Sötnos

Bästa pop soloframträdande
Justin Bieber – vem som helst
Brandi Carlile — Precis i tid
Billie Eilish — lyckligare än någonsin
Ariana Grande — Positioner
Olivia Rodrigo — Körkort



Bästa popduo/gruppframträdande
Tony Bennett och Lady Gaga — I Get A Kick Out Of You
Justin Bieber och Benny Blanco — Lonely
BTS — Smör
Coldplay — Högre kraft
Doja Cat — Kiss Me More Feat. SZA

Bästa traditionella popvokalalbum
Tony Bennett och Lady Gaga — Kärlek till salu
Norah Jones — 'Tills vi möts igen (live)
Tori Kelly - En Tori Kelly-jul
Lady - Ledisi sjunger Nina
Willie Nelson — Sånt är livet
Dolly Parton — En Holly Dolly jul

Bästa popvokalalbum
Justin Bieber - Justice (Triple Chucks Deluxe)
Doja Cat - Planet Her (Deluxe)
Billie Eilish — Lyckligare än någonsin
Ariana Grande - Positioner
Olivia Rodrigo- Sur

Bästa dans/elektroniska inspelning
Afrojack och David Guetta — Hero
Ólafur Arnalds - Loom Feat. Bonobo
James Blake - Före
Bonobo och helt enorma utdöda dinosaurier — Heartbreak
Caribou - du kan göra det
Rüfüs Du Sol — Vid liv
Tiësto — Affären

Bästa dans/elektroniska musikalbum
Svart kaffe - Undermedvetet
Illenium Fallen glöd
Major Lazer — Music Is The Weapon (Reloaded)
Marshmello — Chockvåg
Sylvan Esso - Fri kärlek
Ten City — Dom

lil nas x "gamla stadsvägen"

Bästa alternativa musikalbum
Fleet Foxes — Shore
Halsey — If I Can't Have Love, I Want Power
Japansk frukost - Jubileum
Arlo Parks — kollapsade i solstrålar
St. Vincent - pappas hem

Bästa samtida instrumentala album
Randy Brecker och Eric Marienthal – Double Dealin'
Rachel Eckroth - Trädgården
Taylor Eigsti — Tree Falls
Steve Gadd Band — På Blue Note Tokyo
Mark Lettieri — Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2

Bästa rockframträdande
AC/DC — Fotograferad i mörkret
Black Pumas — Know You Better (Live från Capitol Studio A)
Chris Cornell — Nothing Compares 2 U
Deftones — Ohms
Foo Fighters — Att göra en eld

Bästa metallprestanda
Deftones — Genesis
Drömteatern — The Alien
Gojira—Amazon
Mastodont — Pushing the Tides
Rob Zombie - The Triumph of King Freak (A Crypt of Preservation and Superstition)

Bästa rocklåt
Weezer — Alla mina favoritlåtar
Kings Of Leon - Banditen
Mmmoth Wvh — Distans
Paul McCartney — Hitta min väg
Foo Fighters — Waiting on a War

Bästa rockalbum
AC/DC — Ström på
Black Pumas – Capitol Cuts – Live från Studio A
Chris Cornell — No One Sings Like You Anymore Vol. 1
Foo Fighters — Medicin vid midnatt
Paul McCartney — McCartney III

Bästa R&B-prestanda
Förlorade dig, Snoh ​​Aalegra
Peaches, Justin Bieber med Daniel Caesar och Giveon
Skada, H.E.R.
Lämna dörren öppen, Silk Sonic
Plocka upp dina känslor, Jazmine Sullivan

Bästa traditionella R&B-prestanda
Jon Batiste — Jag behöver dig
BJ The Chicago Kid, PJ Morton och Kenyon Dixon — Bring It on Home to Me Feat. Charlie Bereal
Leon Bridges — Born Again Feat. Robert Glasper
HENNE — Kämpa för dig
Lucky Daye — Hur mycket kan ett hjärta ta Feat Yebba

Bästa R&B-låt
HENNE — Skada
SZA — Goda dagar
Giveon — Heartbreak Anniversary
Silk Sonic – Lämna dörren öppen
Jazmine Sullivan — Plocka upp dina känslor

Bästa progressiva R&B-album
Eric Bellinger — Nytt ljus
Cory Henry — Något att säga
Hiatus Kaiyote — Humör Tapper
Lucky Daye - Bord för två
Terrace Martin, Robert Glasper, 9th Wonder och Kamasi Washington — Middag: Efterrätt
Masego — Studera utomlands: Extended Stay

Bästa R&B-album
Snoh Aalegra — Tillfälliga toppar i den violetta himlen
Jon Batiste - Vi är
Leon Bridges — Gold-Diggers Sound
HENNE - Back of My Mind
Jazmine Sullivan — Heaux Tales

Bästa rapprestanda
Baby Keem — Familjeband Feat. Kendrick Lamar
Cardi B — Upp
J. Cole – My Life Feat. 21 Savage och Morray
Drake — Way 2 Sexy Feat. Future and Young Thug
Megan Thee Stallion — Thot Sh*t

Bästa melodiska rapprestanda
J. Cole — Pride Is The Devil Feat. Lil Baby
Doja Cat — Behöver veta
Lil Nas X — Industry Baby Feat. Jack Harlow
Tyler The Creator — Wusyaname Feat. YoungBoy Never Broke Again och Ty Dolla Sign
Kanye West — Hurricane Feat. The Weeknd och Lil Baby

Bästa raplåten
DMX — Bath Salts Feat. Jay-Z och Nas
Saweetie — Best Friend Feat. Doja Cat
Baby Keem — Familjeband Feat. Kendrick Lamar
Kanye West - Jail Feat. Jay Z
J. Cole – My Life Feat. 21 Savage och Morray

Bästa New Age-album
Will Ackerman, Jeff Oster och Tom Eaton — Bröder
Stewart Copeland och Ricky Kej — Gudomliga tidvatten
Wouter Kellerman och David Arkenstone — Pangea
Opium Moon — Natt + Dag
Laura Sullivan — Pieces Of Forever

Bästa rapalbum
Lågsäsong, J. Cole
Certifierad Lover Boy, Drake
King's Disease II, Nas
Ring mig om du går vilse, Tyler, skaparen
Donda, Kanye West

Bästa Country Solo Performance
För evigt trots allt, Luke Combs
Kom ihåg hennes namn, Mickey Guyton
Allt jag gör är att köra, Jason Isbell
Kamerarulle, Kacey Musgraves
Du borde förmodligen lämna, Chris Stapleton

Bästa country duo/gruppframträdande
If I Didn't Love You, Jason Aldean och Carrie Underwood
Yngre jag, bröderna Osborne
Kul att du finns, Dan + Shay
Chasing After You, Ryan Hurd och Maren Morris
Drunk (And I Don’t Wanna Go Home), Elle King och Miranda Lambert

Bästa countrylåt
Better Than We Found It, Jessie Jo Dillon, Maren Morris, Jimmy Robbins och Laura Veltz, låtskrivare (Maren Morris)
Camera Roll, Ian Fitchuk, Kacey Musgraves och Daniel Tashian, låtskrivare (Kacey Musgraves)
Cold, Dave Cobb, J.T. Cure, Derek Mixon och Chris Stapleton, låtskrivare (Chris Stapleton)
Country Again, Zach Crowell, Ashley Gorley och Thomas Rhett, låtskrivare (Thomas Rhett)
Fancy Like, Cameron Bartolini, Walker Hayes, Josh Jenkins och Shane Stevens, låtskrivare (Walker Hayes)
Kom ihåg hennes namn, Mickey Guyton, Blake Hubbard, Jarrod Ingram och Parker Welling, låtskrivare (Mickey Guyton)

Bästa countryalbum
Skelett, bröderna Osborne
Kom ihåg hennes namn, Mickey Guyton
The Marfa Tapes, Miranda Lambert, Jon Randall och Jack Ingram
The Ballad of Dood & Juanita, Sturgill Simpson
Börjar om, Chris Stapleton

Bästa New Age-album
Brothers, Will Ackerman, Jeff Oster och Tom Eaton
Divine Tides, Stewart Copeland och Ricky Kej
Pangaea, Wouter Kellerman och David Arkenstone
Natt + Dag, Opium Moon
Pieces of Forever, Laura Sullivan

Bästa improviserade jazzsolo
Sackodougou, Christian Scott och Tunde Adjuah, solist
Kick These Feet, Kenny Barron, solist
Bigger Than Us, Jon Batiste, solist
Absence, Terence Blanchard, solist
Humpty Dumpty (Set 2), Chick Corea, solist

Bästa jazzsångalbum
Generationer, The Baylor Project
Superblue, Kurt Elling och Charlie Hunter
Tidsresenär, Nnenna Freelon
Blomma, Gretchen Parlato
Songwrights Apothecary Lab, Esperanza Spalding

Bästa instrumentala jazzalbum
Jazz Selections: Musik från och inspirerad av Soul, Jon Batiste
Absence, Terence Blanchard med E Collective och Turtle Island Quartet
Skyline, Ron Carter, Jack DeJohnette och Gonzalo Rubalcaba
Akoustic Band Live, Chick Corea, John Patitucci och Dave Weckl
Side-Eye NYC (V1.IV), Pat Metheny

Bästa stora jazzensemblealbum
Live at Birdland!, Count Basie Orchestra regisserad av Scotty Barnhart
Kära kärlek, Jazzmeia Horn och hennes ädla kraft
För Jimmy, Wes OCH Oliver, Christian McBride Big Band
Swirling, Sun Ra Arkestra
Jackor XL, Yellowjackets + WDR Big Band

Bästa latinska jazzalbum
Mirror Mirror, Eliane Elias With Chick Corea och Chucho Valdés
The South Bronx Story, Carlos Henriquez
Virtual Birdland, Arturo O’Farrill & Afro Latin Jazz Orchestra
Transparency, Daphne Prieto Sextet
The Art of Bolero, Miguel Zenón och Luis Perdomo

Bästa gospelföreställning/låt
Voice of God, Dante Bowe med Steffany Gretzinger och Chandler Moore; Dante Bowe, Tywan Mack, Jeff Schneeweis och Mitch Wong, låtskrivare
Glad, Dante Bowe; Dante Bowe och Ben Schofield, låtskrivare
Hjälp, Anthony Brown & gruppterapi; Anthony Brown och Darryl Woodson, låtskrivare
Never Lost, CeCe Winans
Wait on You, Elevation Worship och Maverick City Music; Dante Bowe, Chris Brown, Steven Furtick, Tiffany Hudson, Brandon Lake och Chandler Moore, låtskrivare

Bästa samtida kristna musikuppträdande/låt
We Win, Kirk Franklin och Lil Baby; Kirk Franklin, Dominique Jones, Cynthia Nunn och Justin Smith, låtskrivare
Håll oss tillsammans (Hope Mix), H.E.R. och Tauren Wells; Josiah Bassey, Dernst Emile och H.E.R., låtskrivare
Man of Your Word, Chandler Moore och KJ Scriven; Jonathan Jay, Nathan Jess och Chandler Moore, låtskrivare
Tro för det, CeCe Winans; Dwan Hill, Kyle Lee, CeCe Winans och Mitch Wong, låtskrivare
Jireh, Elevation Worship och Maverick City Music med Chandler Moore och Naomi Raine; Chris Brown, Steven Furtick, Chandler Moore och Naomi Raine, låtskrivare

bästa spökprogram på Netflix

Bästa gospelalbum
Changing Your Story, Jekalyn Carr
Royalty: Live at the Ryman, Tasha Cobbs Leonard
Jubilee: Juneteenth Edition, Maverick City Music
Jonny X Mali: Live i LA, Jonathan McReynolds och Mali Music
Tro för det, CeCe Winans
Bästa samtida kristna musikalbum
Ingen främling, Natalie Grant
Feels Like Home Vol. 2, Israel och New Breed
Välsignelsen (Live), Kari Jobe
Citizen of Heaven (Live), Tauren Wells
Old Church Basement, Elevation Worship och Maverick City Music

Bästa Roots Gospel Album
Alone With My Faith, Harry Connick, Jr.
Det är Gospel, Brother, Gaither Vocal Band
Keeping On, Ernie Haase och Signature Sound
Songs For the Times, Isaacs
Min Frälsare, Carrie Underwood

Bästa latinsk popalbum
Vertigo, Pablo Alboran
Mina älskade, Paula Arenas
Made the Old Way, Ricardo Arjona
Mina händer, Camilo
Mendo, Alex Cuba
Uppenbarelse, Selena Gomez

Bästa Urban Music Album
Afrodisiakum, Rauw Alejandro
The Last Tour Of The World, Bad Bunny
Jose, J. Balvin
KG0516, KAROL G
Orädd (av kärlek och andra demoner), Kali Uchis
Bästa latinrock eller alternativa album
Lämna, stereobomb
Titta vad du fick mig att göra (Deluxe Edition), Electric Diamond
Ursprung, John
Kramp, Nathy Peluso
Madrilenian, C. Tangana
Sounds of Karmatic Resonance, Zoé

Bästa regionala mexikanska musikalbum (inklusive Tejano)
Anthology of Ranchera Music, Vol. 2, Aida Cuevas
På mitt 80-tal, Vicente Fernandez
Sex, Mon Laferte
A Song for Mexico, Vol. II, Natalia Lafourcade
Aj ay ay! (Super Deluxe), Christian Nodal

Bästa Tropical Latin Album
Salswing!, Rubén Blades och Roberto Delgado & Orchestra
I karantän, Puerto Ricos stora kombination
Utan sås finns det inget paradis, Aymée Nuviola
Kollegor, Gilberto Santa Rosa
Bor i Peru, Tony Succar

Bästa amerikanska Roots Performance
Gråt, Jon Batiste
Kärlek och ånger, Billy Strings
Jag önskar att jag visste hur det skulle kännas att vara fri, The Blind Boys of Alabama och Béla Fleck
Samma djävul, Brandy Clark med Brandi Carlile
Nightflyer, Allison Russell
Bästa amerikanska rootslåten
Avalon, Rhiannon Giddens, Justin Robinson och Francesco Turrisi, låtskrivare (Rhiannon Giddens med Francesco Turrisi)
Call Me a Fool, Valerie June, låtskrivare (Valerie June med Carla Thomas)
Cry, Jon Batiste och Steve McEwan, låtskrivare (Jon Batiste)
Diamond Studded Shoes, Dan Auerbach, Natalie Hemby, Aaron Lee Tasjan och Yola, låtskrivare (Yola)
Nightflyer, Jeremy Lindsay och Allison Russell, låtskrivare (Allison Russell)

Bästa Americana-album
Downhill From Everywhere, Jackson Browne
Leftover Feelings, John Hiatt med Jerry Douglas Band
Infödda söner, Los Lobos
Outside Child, Allison Russell
Stå för mig själv, Yola

Bästa Bluegrass-album
Förnyelse, Billy Strings
My Bluegrass Heart, Béla Fleck
En hyllning till Bill Monroe, The Infamous Stringdusters
Cuttin’ Grass – Vol. 1 (Butcher Shoppe Sessions), Sturgill Simpson
Musik är vad jag ser, Rhonda Vincent

Bästa traditionella bluesalbum
100 Years of Blues, Elvin Bishop och Charlie Musselwhite
Traveler’s Blues, Blues Traveler
Jag försöker, Cedric Burnside
Var redo när jag ringer dig, Guy Davis
Ta mig tillbaka, Kim Wilson

Bästa samtida bluesalbum
Delta Kream, The Black Keys med Eric Deaton och Kenny Brown
Royal Tea, Joe Bonamassa
Uncivil War, Shemekia Copeland
Fire It Up, Steve Cropper
662, Christone Kingfish Ingram

Bästa folkalbum
One Night Lonely [Live], Mary Chapin Carpenter
Lång våldsam historia, Tyler Childers
Onsdag (Extended Edition), Madison Cunningham
They're Calling Me Home, Rhiannon Giddens med Francesco Turrisi
Blue Heron Suite, Sarah Jarosz

Bästa regionala rootsmusikalbum
Live in New Orleans!, Sean Ardoin och Kreole Rock and Soul
Blodfläckar och tårar, storhövdingmunken Boudreaux
Mitt folk, Cha Wa
Corey Led Zydeco, Corey Led Zydeco
Kau Ka Pe'a, Kalani Pe'a

Bästa reggaealbum
Tillsammans, Etana
Positiv vibration, Gramps Morgan
Live N Livin, Sean Paul
Royal, Jesse Royal
Skönhet i tystnaden, Soja
10, Spice

Bästa konstruerade album, icke-klassiskt
Bio — Josh Conway, Marvin Figueroa, Josh Gudwin, Neal H Pogue och Ethan Shumaker, ingenjörer; Joe LaPorta, mastering engineer (The Marías)
Gryning — Thomas Brenneck, Zach Brown, Elton L10MixedIt Chueng, Riccardo Damian, Tom Elmhirst, Jens Jungkurth, Todd Monfalcone, John Rooney och Smino, ingenjörer; Randy Merrill, mastering engineer (Yebba)
Hej vad — BJ Burton, ingenjör; BJ Burton, mastering engineer (Låg)
Kärlek till salu — Dae Bennett, Josh Coleman och Billy Cumella, ingenjörer; Greg Calbi och Steve Fallone, mästaringenjörer (Tony Bennett och Lady Gaga)

Årets producent, icke-klassisk
Jack Antonoff
Rogét Chahayed
Mike Elizondo
Hit-Boy
Ricky Reed

Bästa remixade inspelning
Tillbaka till livet (Booker T Kings of Soul Satta Dub); Booker T, remixer (Soul II Soul)
Born for Greatness (Cymek Remix); Spencer Bastin, remixer (Papa Roach); låt från: Greatest Hits Vol. 2 The Better Noise Years
Constant Craving (Fashionably Late Remix); Tracy Young, remixer (K.D. Lang)
Inside Out (3SCAPE DRM REMIX); 3SCAPE DRM, remixer (Zedd och Griff)
Met Him Last Night (Dave Audé Remix); Dave Audé, remixer (Demi Lovato och Ariana Grande)
Passagerare (Mike Shinoda Remix); Mike Shinoda, remixer (Deftones); låt från: White Pony (20th Anniversary Deluxe Edition)
Talks (Mura Masa Remix); Alexander Crossan, remixer (PVA)

Bästa globala musikframträdande
Mohabbat, Arooj Aftab
Gör dig själv, Angelique Kidjo och Burna Boy
Pà Pá Pà, Femi Kuti
Blewu, Yo-Yo Ma och Angelique Kidjo
Essence, Wizkid med Tems

Bästa globala musikalbum
Voice Of Bunbon, Vol. 1, Rocky Dawuni
East West Players Presents: Daniel Ho and Friends Live in Concert, Daniel Ho and Friends
Moder Natur, Angelique Kidjo
Legacy +, Femi Kuti och Made Kuti
Made In Lagos: Deluxe Edition, Wizkid

Bästa barnmusikalbum
Aktivera dig, 123 Andrew
All One Tribe, 1 Tribe Collective
Black to the Future, Pierce Freelon
En färgstark värld, Falu
Crayon Kids, Lucky Diaz och Family Jam Band

Bästa Spoken Word-album
Efterspel, Levar Burton
Fortsätt: Reflections for a New Generation Från John Lewis, Don Cheadle
Catching Dreams: Live på Fort Knox Chicago, J. Ivy
8:46, Dave Chappelle och Amir Sulaiman
Ett utlovat land, Barack Obama

Bästa komedialbum
The Comedy Vaccine, Lavell Crawford
Evolution, Chelsea Handler
Med vänliga hälsningar Louis C.K., Louis C.K.
Tack för att du riskerar ditt liv, Lewis Black
Den största genomsnittsamerikanen, Nate Bargatze
Noll ___ Given, Kevin Hart

Bästa musikteateralbum
Andrew Lloyd Webber’s Cinderella, Andrew Lloyd Webber, Nick Lloyd Webber och Greg Wells, producenter; Andrew Lloyd Webber och David Zippel, kompositörer/textförfattare (Original Album Cast)
Burt Bacharach och Steven Saters Some Lovers, Burt Bacharach, Michael Croiter, Ben Hartman och Steven Sater, Producers; Burt Bacharach, kompositör; Steven Sater, textförfattare (världspremiärskådespelare)
Girl From The North Country, Simon Hale, Conor Mcpherson och Dean Sharenow, Producers (Bob Dylan, kompositör och textförfattare) (Original Broadway Cast)
Les Misérables: The Staged Concert (The Sensational 2020 Live Recording), Cameron Mackintosh, Lee Mccutcheon och Stephenmetcalfe, producenter (Claude-Michel Schönberg, kompositör; Alain Boublil, John Caird, Herbert Kretzmer, Jean-Marc Natel och Trevor Nunn, textförfattare) (The 2020 Les Misérables Staged Concert Company)
Stephen Schwartz’s Snapshots, Daniel C. Levine, Michael J Moritz Jr, Bryan Perri och Stephen Schwartz, producenter (Stephen Schwartz, kompositör och textförfattare) (världspremiärbesättning)
Den inofficiella Bridgerton Musical, Emily Bear, producent; Abigail Barlow och Emily Bear, kompositörer/textförfattare (Barlow & Bear)

Bästa kompileringssoundtrack för visuella medier
Cruella, (olika artister)
Kära Evan Hansen, (olika artister)
In The Heights, (olika artister)
One Night In Miami..., (olika artister)
Respekt, Jennifer Hudson
Schmigadoon! Avsnitt 1, (Various Artists)
USA vs. Billie Holiday, Andra Day

Bästa ljudspår för Visual Media
Bridgerton, Kris Bowers, kompositör
Dune, Hans Zimmer, kompositör
The Mandalorian: Säsong 2 – Vol. 2 (kapitel 13-16), Ludwig Göransson, tonsättare
Drottningens Gambit, Carlos Rafael Rivera, kompositör
Soul, Jon Batiste, Trent Reznor och Atticus Ross, kompositörer

Bästa låt skriven för visuella medier
Agatha All Along [Från Wandavision: Avsnitt 7], Kristen Anderson-Lopez och Robert Lopez, låtskrivare (Kristen Anderson-Lopez och Robert Lopez med Kathryn Hahn, Eric Bradley, Greg Whipple, Jasper Randall och Gerald White)
All Eyes On Me [From Inside], Bo Burnham, låtskrivare (Bo Burnham)
All I Know So Far [From Pink: All I Know So Far], Alecia Moore, Benj Pasek och Justin Paul, låtskrivare (Pink)
Kämpa för dig [Från Judas och den svarte Messias], Dernst Emile Ii, H.E.R. och Tiara Thomas, låtskrivare (H.E.R.)
Here I Am (Singing My Way Home) [From Respect], Jamie Hartman, Jennifer Hudson och Carole King, låtskrivare (Jennifer Hudson)
Tala nu [From One Night in Miami...], Sam Ashworth och Leslie Odom, Jr., låtskrivare (Leslie Odom, Jr.)

Bästa uppslukande ljudalbum
Alicia, George Massenburg och Eric Schilling, engagerande mixingenjörer; Michael Romanowski, uppslukande masteringenjör; Ann Mincieli, uppslukande producent (Alicia Keys)
Clique, Jim Anderson och Ulrike Schwarz, engagerande mixingenjörer; Bob Ludwig, uppslukande masteringenjör; Jim Anderson, uppslukande producent (Patricia Barber)
Fine Line, Greg Penny, uppslukande mixingenjör; Greg Penny, uppslukande masteringenjör; Greg Penny, uppslukande producent (Harry Styles)
The Future Bites, Jake Fields och Steven Wilson, uppslukande mixingenjörer; Bob Ludwig, uppslukande masteringenjör; Steven Wilson, uppslukande producent (Steven Wilson)
Stille Grender, Morten Lindberg, engagerande mixtekniker; Morten Lindberg, uppslukande mastering engineer; Morten Lindberg, uppslukande producent (Anne Karin Sundal-Ask och Det Norske Jentekor)

Bästa uppslukande ljudalbum (för 63:e Grammy Awards)
Bolstad: Tomba Sonora, Morten Lindberg, engagerande mixtekniker; Morten Lindberg, uppslukande mastering engineer; Morten Lindberg, uppslukande producent (Voice)
Dear Future Self (Dolby Atmos-mixar), Fritz Hilpert, engagerande mixingenjör; Jason Banks, Fritz Hilpert och David Ziegler, uppslukande masteringenjörer; Tom Ammerman, Arno Kammermeier och Walter Merziger, uppslukande producenter (Booka Shade)
Fryd, Morten Lindberg, uppslukande mixingenjör; Morten Lindberg, uppslukande mastering engineer; Morten Lindberg, uppslukande producent (Tove Ramlo-Ystad och Cantus)
Mutt Slang Ii – A Wake of Sorrows Engulfed in Rage, Elliot Scheiner, uppslukande mixingenjör; Darcy Proper, uppslukande masteringenjör; Alain Mallet och Elliot Scheiner, uppslukande producenter (Alain Mallet)
Soundtracket till den amerikanska soldaten, Leslie Ann Jones, uppslukande mixtekniker; Michael Romanowski, uppslukande masteringenjör; Dan Merceruio, uppslukande producent (Jim R. Keene och United States Army Field Band)

Bästa konstruerade album, klassiskt
Archetypes, Jonathan Lackey, Bill Maylone och Dan Nichols, ingenjörer; Bill Maylone, mastering engineer (Sérgio Assad, Clarice Assad och Third Coast Percussion)
Beethoven: Cellosonater – Hope Amid Tears, Richard King, ingenjör (Yo-Yo Ma och Emanuel Axe)
Beethoven: Symfoni nr 9, Mark Donahue, ingenjör; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck, Mendelssohn Choir of Pittsburgh och Pittsburgh Symphony Orchestra)
Chanticleer Sings Christmas, Leslie Ann Jones, ingenjör (Chanticleer)
Mahler: Symfoni nr 8, 'Symphony Of A Thousand', Alexander Lipay och Dmitriy Lipay, ingenjörer; Alexander Lipay och Dmitriy Lipay, mästeringenjörer (Gustavo Dudamel, Fernando Malvar-Ruiz, Luke McEndarfer, Robert Istad, Grant Gershon, Los Angeles Children's Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children's Chorus, Pacific Chorale och Los Angeles Philharmonic)
Årets producent, klassisk
Blanton Alspaugh
Steven Epstein
David Frost
Elaine Martone
Judith Sherman

Bästa orkesterframträdande
Adams: Min far kände Charles Ives; Harmonielehre, Giancarlo Guerrero, dirigent (Nashville Symphony Orchestra)
Beethoven: Symfoni nr 9, Manfred Honeck, dirigent (Mendelssohn Choir of Pittsburgh och Pittsburgh Symphony Orchestra)
Muhly: Throughline, Nico Muhly, dirigent (San Francisco Symphony)
Pris: Symfonierna nr 1 & 3, Yannick Nézet-Séguin, dirigent (Philadelphia Orchestra)
Strauss: Även Sprach Zarathustra; Scriabin: The Poem of Ecstasy, Thomas Dausgaard, dirigent (Seattle Symphony Orchestra)

Bästa operainspelning
Bartók: Blåskäggs slott, Susanna Mälkki, dirigent; Mika Kares och Szilvia Giancarlo Guerrero, dirigent (Nashville Symphony Orchestra)
Glas: Akhnaten, Karen Kamensek, dirigent; J’Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Zachary James och Dísella Lárusdóttir; David Frost, producent (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
Janáček: Cunning Little Vixen, Simon Rattle, dirigent; Sophia Burgos, Lucy Crowe, Gerald Finley, Peter Hoare, Anna Lapkovskaja, Paulina Malefane, Jan Martinik och Hanno Müller-Brachmann; Andrew Cornall, producent (London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus och LSO Discovery Voices)
Little: Soldat Songs, Corrado Rovaris, dirigent; Johnathan McCullough; James Darrah och John Toia, producenter (The Opera Philadelphia Orchestra)
Poulenc: Dialogues Des Carmélites, Yannick Nézet-Séguin, dirigent; Karen Cargill, Isabel Leonard, Karita Mattila, Erin Morley och Adrianne Pieczonka; David Frost, producent (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Bästa körframförande
It's a Long Way, Matthew Guard, dirigent (Jonas Budris, Carrie Cheron, Fiona Gillespie, Nathan Hodgson, Helen Karloski, Enrico Lagasca, Megan Roth, Alissa Ruth Suver och Dana Whiteside; Skylark Vocal Ensemble)
Mahler: Symfoni nr 8, 'Tusens symfoni', Gustavo Dudamel, dirigent; Grant Gershon, Robert Istad, Fernando Malvar-Ruiz och Luke McEndarfer, körmästare (Leah Crocetto, Mihoko Fujimura, Ryan McKinny, Erin Morley, Tamara Mumford, Simon O'Neill, Morris Robinson och Tamara Wilson; Los Angeles Philharmonic; Los Angeles Children's Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children's Chorus och Pacific Chorale)
Rising w/ the Crossing, Donald Nally, dirigent (International Contemporary Ensemble och Quicksilver; The Crossing)
Schnittke: Körkonsert; Tre heliga psalmer; Pärt: Seven Magnificat-Antiphons, Kaspars Putnins, dirigent; Heli Jürgenson, körmästare (Estlands filharmoniska kammarkör)
Sheehan: Liturgy of Saint John Chrysostom, Benedict Sheehan, dirigent (Michael Hawes, Timothy Parsons och Jason Thoms; The Saint Tikhon Choir)
The Singing Guitar, Craig Hella Johnson, dirigent (Estelí Gomez; Austin Guitar Quartet, Douglas Harvey, Los Angeles Guitar Quartet och Texas Guitar Quartet; Conspirare)

Bästa kammarmusik/Small Ensemble Performance
Adams, John Luther: Lines Made By Walking, JACK Quartet
Akiho: Seven Pillars, Sandbox Percussion
Archetypes, Sérgio Assad, Clarice Assad och Third Coast Percussion
Beethoven: Cellosonater – Hope Amid Tears, Yo-Yo Ma och Emanuel Axe
Oljud, Imani Winds

Bästa klassiska instrumentalsolo
Ensamma tillsammans, Jennifer Koh
En amerikansk mosaik, Simone Dinnerstein
Bach: Sonater och partitor, Augustin Hadelich
Beethoven och Brahms: Violinkonserter, Gil Shaham; Eric Jacobsen, dirigent (The Knights)
Mak Bach, Mak Grgic
Av makt, Curtis Stewart

Bästa klassiska solosångalbum
Confessions, Laura Strickling; Joy Schreier, pianist
Dreams of a New Day – Låtar av Black Composers, Will Liverman; Paul Sánchez, pianist
Mythologies, Sangeeta Kaur och Hila Plitmann (Virginie D’Avezac De Castera, Lili Haydn, Wouter Kellerman, Nadeem Majdalany, Eru Matsumoto och Emilio D. Miler)
Schubert: Winterreise, Joyce DiDonato; Yannick View-Séguin, pianist
Unexpected Shadows, Jamie Barton; Jake Heggie, pianist (Matt Haimovitz)

Bästa klassiska kompendium
American Originals – A New World, A New Canon, Agave och Reginald L. Mobley. Geoffrey Silver, producent.
Berg: Violinkonsert; Sju tidiga sånger och tre stycken för orkester, Michael Tilson Thomas, dirigent; Jack Vad, producent.
Cerrone: The Arching Path, Timo Andres och Ian Rosenbaum. Mike Tierney, producent.
Spelar, Chick Corea. Chick Corea och Birnie Kirsh, producenter.
Women Warriors – The Voices of Change, Amy Andersson, dirigent; Amy Andersson, Mark Mattson och Lolita Ritmanis, producenter.

Bästa samtida klassiska komposition
Akiho: Seven Pillars, Andy Akiho, kompositör. (Sandbox Percussion)
Andriessen: Den enda, Louis Andriessen, kompositör. (Esa-Pekka Salonen, Nora Fischer & Los Angeles Philharmonic)
Assad, Clarice och Sérgio, Connors, Dillon, Martin och Skidmore: Archetypes, Clarice Assad, Sérgio Assad, Sean Connors, Robert Dillon, Peter Martin och David Skidmore, kompositörer. (Sérgio Assad, Clarice Assad och Third Coast Percussion)
Batiste: Movement 11, Jon Batiste, kompositör (Jon Batiste)
Shaw: Narrow Sea, Caroline Shaw, kompositör (Dawn Upshaw, Gilbert Kalish och Sō Percussion)

Bästa instrumentala komposition
Beautiful is Black, Brandee Younger, kompositör (Brandee Younger)
Katt och mus, Tom Nazziola, kompositör (Tom Nazziola)
Konsert för orkester: Finale, Vince Mendoza, kompositör (Vince Mendoza och Czech National Symphony Orchestra med Antonio Sánchez och Derrick Hodge)
Dreaming In Lions: Dreaming In Lions, Arturo O'farrill, kompositör (Arturo O'farrill och Afro Latin Jazz Ensemble)
Eberhard, Lyle Mays, kompositör (Lyle Mays)

Bästa arrangemang, instrumental eller A Cappella
Chopsticks, Bill O'Connell, arrangör (Richard Baratta)
For The Love Of A Princess (från 'Braveheart'), Robin Smith, arrangör (Hauser, London Symphony Orchestra och Robin Smith)
Infinite Love, Emile Mosseri, Arrangör (Emile Mosseri)
Meta Knight's Revenge (från 'Kirby Superstar'), Charlie Rosen och Jake Silverman, arrangörer (The 8-Bit Big Band med Button Masher)
The Struggle Within, Gabriela Quintero och Rodrigo Sanchez, arrangörer (Rodrigo Y Gabriela)

Bästa arrangemang, instrument och sång
The Bottom Line, Ólafur Arnalds, arrangör (Ólafur Arnalds och Josin)
A Change is Gonna Come, Tehillah Alphonso, Arrangör (Tonality och Alexander Lloyd Blake)
The Christmas Song (Kastanjer som steker på öppen eld), Jacob Collier, Arrangör (Jacob Collier)
Eleanor Rigby, Cody Fry, Arrangör (Cody Fry)
To The Edge Of Longing (Redigera version), Vince Mendoza, Arrangör (Vince Mendoza, Czech National Symphony Orchestra och Julia Bullock)

Bästa inspelningspaketet
American Jackpot / American Girls, Sarah Dodds och Shauna Dodds, Art Directors (Reckless Kelly)
Carnage, Nick Cave och Tom Hingston, Art Directors (Nick Cave och Warren Ellis)
Pakelang, Li Jheng Han och Yu, Wei, Art Directors (2nd Generation Falangao Singing Group and the Chairman Crossover Big Band)
Serpentine Prison, Dayle Doyle, Art Director (Matt Berninger)
Zeta, Xiao Qing Yang, Art Director (Soul Of Ears)

Bästa förpacknings- eller specialpaket i begränsad upplaga
All Things Must Pass: 50th Anniversary Edition, Darren Evans, Dhani Harrison och Olivia Harrison, art directors (George Harrison)
Color Theory, Lordess Foudre och Christopher Leckie, art directors (Soccer Mommy)
The Future Bites (Limited Edition Box Set), Simon Moore, art director (Steven Wilson)
77-81, Dan Calderwood och Jon King, art directors (Gang of Four)
Swimming in Circles, Ramón Coronado och Marshall Rake, art directors (Mac Miller)

Bästa albumnoteringar
Beethoven: The Last Three Sonatas, Ann-Katrin Zimmermann, skivanteckningsförfattare (Sunwook Kim)
The Complete Louis Armstrong Columbia and RCA Victor Studio Sessions 1946-1966, Ricky Riccardi, skivanteckningsförfattare (Louis Armstrong)
Creation Never Sleeps, Creation Never Dies: The Willie Dunn Anthology, Kevin Howes, skivanteckningsförfattare (Willie Dunn)
Etsning av rösten: Emile Berliner och de första kommersiella grammofonskivorna, 1889-1895, David Giovannoni, Richard Martin och Stephan Puille, författare av skivanteckningar (olika artister)
The King of Gospel Music: The Life and Music of Reverend James Cleveland, Robert Marovich, skivanteckningsförfattare (Various Artists)

som sköt ya biggie-texter

Bästa historiska album
Beyond the Music: Her Complete RCA Victor Recordings, Robert Russ, samlingsproducent; Nancy Conforti, Andreas K. Meyer och Jennifer Nulsen, mastering engineers (Marian Anderson)
Etsning av rösten: Emile Berliner och de första kommersiella grammofonskivorna, 1889-1895, Meagan Hennessey och Richard Martin, kompileringsproducenter; Richard Martin, mastering engineer (Various Artists)
Excavated Shellac: An Alternate History of the World’s Music, April Ledbetter, Steven Lance Ledbetter och Jonathan Ward, kompileringsproducenter; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967), Patrick Milligan och Joni Mitchell, kompileringsproducenter; Bernie Grundman, mastering engineer (Joni Mitchell)
Sign O’ the Times (Super Deluxe Edition), Trevor Guy, Michael Howe och Kirk Johnson, kompileringsproducenter; Bernie Grundman, civilingenjör (Prince)

Bästa musikvideon
Shot in the Dark, (AC/DC); David Mallet, videoregissör; Dione Orrom, videoproducent.
Frihet, (Jon Batiste); Alan Ferguson, videoregissör; Alex P. Willson, videoproducent.
I Get a Kick Out of You, (Tony Bennett och Lady Gaga); Jennifer Lebeau, videoregissör; Danny Bennett, Bobby Campbell och Jennifer Lebeau, videoproducenter.
Peaches, (Justin Bieber med Daniel Caesar och Giveon); Collin Tilley, videoregissör.
Lyckligare än någonsin, (Billie Eilish); Billie Eilish, videoregissör; Michelle An, Chelsea Dodson och David Moore, videoproducenter.
Montero (Call Me By Your Name), (Lil Nas X); Lil Nas X och Tanu Muino, videoregissörer; Frank Borin, Ivanna Borin, Marco De Molina och Saul Levitz, videoproducenter.
Bra 4 U, (Olivia Rodrigo); Petra Collins, videoregissör; Christiana Divona, Marissa Ramirez och Tiffany Suh, videoproducenter.

Bästa musikfilm
Inuti, (Bo Burnham); Bo Burnham, videoregissör; Josh Senior, videoproducent.
David Byrnes American Utopia, (David Byrne); Spike Lee, videoregissör; David Byrne och Spike Lee, videoproducenter.
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles, (Billie Eilish); Patrick Osborne och Robert Rodriguez, videoregissörer.
Musik, pengar, galenskap ... Jimi Hendrix i Maui, (Jimi Hendrix); John McDermott, videoregissör; Janie Hendrix, John McDermott och George Scott, videoproducenter.
Summer of Soul, (Various Artists); Ahmir Questlove Thompson, videoregissör; David Dinerstein, Robert Fyvolent och Joseph Patel, videoproducenter.

Vissa artister som behandlas här är Warner Music-artister. Vila Nova är ett oberoende dotterbolag till Warner Music Group.